Otázka č.12

 

Hlavní metody odchovu hnízd čmeláků

Zpracovala Soňa Buchtíková

 

Nejjednodušší a nejpřirozenější možnost jak chovat čmeláky je, že se jim na vhodné stanoviště, kde čmeláci žijí, připraví hnízdní dutiny (nebo úlky). Úspěšnost této metody je asi 10% (v našich podmínkách), v Americe je úspěšnost vyšší.

 

Obr.1: Úlek pro čmeláky lze zhotovit dle níže uvedeného nákresu.

 


 


Jelikož je úlek po celou vegetační sezónu vystaven nepřízni počasí, měl by být vytvořen z kvalitního dřeva. Vniřní rozměry úlku jsou 20 x 20 až 25 x 25 cm. V dolním rohu se nachází  otvor o průměru 2 cm, pod kterým je přibito prkénko, aby čmeláci měli kde přistávat. Od otvoru vede k zadní stěně chodbička široká i vysoká 2 cm. Některé typy úlků mají česno uprostřed spodní strany přední stěny a chodbičku jen krátkou (vhodné pro P. hypnorum), nebo může chodbička vést nejen podél boční stěny ale i podél zadní stěny, takže vchod do plodište je na protilehlé straně česna.

 

Vnitřní stěny úlku jsou obloženy papírem (ubrouskem), což na podzim usnadní čištění úlku (čmeláci vnitřní stěny úlku silně znečištují). 

Úlky umísťeny na stojanech 30 - 50 cm nad zemí. Úlek by se neměl dotýkat vegetace (po které by mohli do úlku lézt mravenci). Stojany mohou být tvořeny kůlem zaraženým do země, na kterém je vodorovně přibitá destička probitá hřebíky které čouhají vzhůru skrz desku.

 

12.1 Zapletalova metoda chovu čmeláků

Pro tuto metodu je odchytnuta pouze taková matka, která si hledá hnízdo. V úlku je uvězněna na 1 až 3 dny, česno úlku se otevírá vždy po setmění. V úlku musí být potraa, např. roztok medu v nádobce eventuelně i hrudka pylového těsta. Každé tři dny po setmění se kontroluje, zda je matka doma. Poklepem nebo pokud se jemně pohne výplní, lze slyšet její bzukot. Pokud se matka neozve, provádí se následujícího dne kontrola. Pokud se ani pak neozve, vymění se náplň, úlek se vyvetrá a osadí novou matkou.

Vhodné místo pro umístění úlků

Základní podmínkou úspěchu je vhodné místo s dostatkem potravy. Je zbytečné pokoušet se udržet čmeláky tam, kde by se neuživili. Optimální místo pro umístění úlků je v polostínu, nebo ve stínu pod listnatými stromy (které jsou v době zakládání hnízd ještě bez listí). V okolí úlků by mělo být dostatek hluchavek, bílých nebo červených, ovocných stromů a vrb, na kterých čmeláci sbírají pyl. Místa, kde se čmeláci na jaře zdržují jsou také vhodná pro umístění úlků.

Umístění čmeláka do míst, kde se již déle nevyskystuje je náročné, vyžaduje to několikaleté úsilí spočívající v plánovité výsadbě živných rostlin. I v oblastech zemědělsky natolik využívaných, kde již čmeláci nežijí, lze čmeláky chovat, tzv. Polskou metodou, pokud se jim zajistí výživa pod klecemi na záhonech hluchavek a dostatečná péče během roku.

Odchyt matek

Jelikož čmelák patří mezi chráněné živočichy, k odchytu matek pro chov je potřeba povolení které vydává okresní orgán ochrany přírody, eventuelně správa chráněné krajinné oblasti v místě odchytu.

Pro usazování čmeláků Zapletalovou metodou se odchytávají pouze ty matky, které si zjevně hledají hnízdo. Lze je poznat podle chování: bzučí, létají pomalu a klikatě, nízko při zemi. Prozkoumávájí skuliny a škvíry, často zaletí do otevřeného okna. Nesmí mít rousky pylu na zadním páru nohou. Matka, která si hnízdo zjevně nehledá, z největší pravděpodobností z úlku při první příležitosti uletí. Podobně matka, která si hnízdo již založila v úlku nezůstane, navíc pokud je uvězněna přijde o své v přírodě založené hnízdo. Matky které mají v přírodě hnízdo již založeno, v zajetí bez zjevné příčiny uhynou. Proto se matky, které létají z květu na květ nechytají.

Matky jsou transportoány každá zvlášť v krabičkách od zápalek. Při hromadné přepravě by mohla jedna druhou usmrtit. Matky v této době vydrží jen několik hodin bez potravy, proto musí být ihned po příchodu domů nakrmeny roztokem medu. Ještě tentýž den je matka umístěna do úlků.


 12.2 Chov čmeláků tzv "Polskou metodou"

Tuto metodu rozpracoval Bornus (Bornus, 1975) a Bilinski (Bilinski, 1976; Bilinski, 1977) Hlavním problémem chovu čmeláků je jeho první fáze - usazení matky v úlku. Aby toho bylo dosaženo, matka je držena v úlku do doby než se vylíhnou první dělnice. Úlky jsou pod klecmi nad záhony hluchavek. Hluchavky, pokud dobře kvetou, poskytnou matce po dobu než se vylíhnou její první dělniceí dostatek potravy.

Použijí se standartní dřevěné úlky umístěné na stojánku dostatečně vysoko, aby dovnitř nemohli mravenci. Stojánek, na kterém úlek stojí, se natře lepem proti mravencům který neobsahuje žádný insekticid. (Leckdy to nepomáhá, mravenci se dovnitř dostanou po rostlinách.)

 

Klece jsou zhotoveny z prkenných rámů. Rozměr klecí je přibližně 1 x 1 x 1 m. K pokrytí klecí se užívá tzv. "muší pletivo", které je z nylonu. Časem se smršťuje a praská, proto se síťovina na rámy položí jen volně a přibije se lištami. Na spodní stranu rámů je přibitý pás plechu široký alespň 10 cm, který rám zespodu přečnívá. Přečnívající plech se při instalaci klece na záhon zapustí do země, vlastní dřevěný rám zůstane nezahrabaný (v zemi by vlhnul a hnil).

Klece se nafermežují a nalakují, aby vydržely co nejdéle.

 

 

 

 

Obr.2: Klec s úlkem


 

 


Hluchavky

Hluchavka bílá Lamium album L. je pro tuto metodu nejvhodnější. Nejčastěji se nachází na skládkách a smetištích, kde roste na humózních mělkých půdách. Sází se na podzim, aby na jaře byly připraeny pro účely metody. Také  průběhu roku hluchavky vyžadují péči, aby se následující rok nemuseli shánět znovu. Záhony hluchavek nevydrží dlouho na tomtéž místě. Vždy po dvou letech se přesadí na nové místo a původní záhony se zaorají.

Postup:

K chovu se použije matka, která si ještě nezaložila hnizdo. Uzavře se do klece nebo do úlku, jehož česno se otevře večer po setmění.

Dalších dnech se matka kontroluje. Pokud evidentně nechce v úlku bydlet a pokud stále létá kolem stěn klece, uzavřeme se do úlku a večer po setmění se česno opět otevře. Pokud hluchavky dobře kvetou, je zabezpečen zdroj potravy.

Velkým problémem této metody chovu jsou mravenci. Jejich průniku lze zamezit lepovými pásky ovinutými kolem stojánku. Mravenci mohou být odlákáni z klecí potravou předloženou před klece. Poté co si mravenci na krmítka zvykli, je jim do potravy přimíchán  jed (formitox).

 

Po vylíhnutí prvních dělnic se klec odstraní. Při přemísťování klece musí být čmeláci v ní nadále uzavřeni. Čmeláci musí být neustále přikrmováni roztokem cukru podávaným z krmítka (napáječka pro ptáky) a pylem daným do hnízda přímo na plodové buňky.




 

12. Laboratorní metody chovu čmeláků

Čmeláci jsou chováni v uzavřeném prostoru v termostatu. Základním problémem všech těchto metod je stimulace matek. Matka je v omezeném prostoru, sama od sebe začne hnízdit jen vyjímečně. Abychom matku k založení hnízda přiměli, musí se podniknout některý z následujících kroků:

·        Přidání druhé matky

·        Přidání druhé matky která je fixována

·        Inicializaci samčími kokony (používá se pro studium chování čmeláků)

·        Přidání dělnic

·        Přidání včelích mladušek (nejúčinnější a jednoduchá metoda často používaná v komerčních chovech čmeláků.

 

V následujícím bude popsána metoda s použitím včelích mladušek.

 

K chovu se používá buď uměle přezimovaná matka, nebo matka na jaře odchycená z přírody. Pokud se použije matka, která dosud nebyla zazimována, musí se narkotizovat oxidem uhličitým, a to dvakrát ve dvou dnech po 30 minutách.

 

Matka je následně umístěna do dózy z plastické hmoty nebo do krabičky o ploše dna okolo 100cm2. V krabičce se nachází krmítko (napáječka), potrava - hrudka pylového těsta (pyl rozmíchaný z vodou) a kousek včelího vosku vymodelovaný do tvaru čmeláčího medového džbánečku. Dno nádobky je pokryto filtračním papírem, vrstvou ubrousku nebo kusem kartonu. K samičce čmeláka jsou přidány 3-5 včelí mladušky. Krabička je umístěna do termostatu při 29°C a 60% vlhkosti.

 

Základní podmínkou chovu je maximální hygiena. Každý den se musí odstrait starý pyl a podaný  nový. Cukerný roztok se vyměňuje každý druhý den. Podklad se vyměňuje podle znečištění. Pokud včelí mladušky uhynou, nahradí se novými. Aby matka nebo mladušky při práci neutekly, pracuje se pod červeným světlem, které čmeláci a včely nevidí.

Dózu je třeba větrat tak, aby se uvnitř nehromadila vlhkost (do víčka dóz se vyvrtá potřebný počet otvorů). Krmítko s cukerným roztokem musí být konstruováno tak, aby se v něm mladušky neutopily. Má přibližně objem 5 ml.

Jakmile se vylíhnou první dělnice, hnízdo se přemístí do vhodnějších větších nádob.


 


Obr.3: Matka s mladuškami

 

 

Zdroje:

www.bombus.cz,

Pavelka M., Smetana V.: Čmeláci, 76/03 ZO ČSOP Valašské Meziřící, 2000.

 

 

 

 Hit Counter